OFERTA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
- W jaki sposób należy złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły?
Uczniowie mają 2 możliwości złożenia wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej:
- za pośrednictwem systemu elektronicznego – w takiej sytuacji uczeń otrzymuje ze swojej szkoły dane potrzebne do logowania do systemu, w którym ma swoje indywidualne konto; wniosek może zostać wypełniony danymi automatycznie przez system lub uczeń wpisuje je samodzielnie;
- w sposób tradycyjny – druk można pobrać bezpośrednio w szkole lub ze strony internetowej danej placówki; jeśli uczeń aplikuje do kilku szkół, powinien pobrać wniosek z każdej z nich, gdyż mogą się one od siebie różnić.Decyzję w sprawie sposobu składania wniosku (wniosek w wersji papierowej czy on-line) podejmuje organ prowadzący szkoły. Często rekrutacja prowadzona jest przy wsparciu systemu elektronicznego. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w szkołach lub właściwym organie prowadzącym szkołę (siedziba powiatu lub siedziba Miasta Opola).
- Ile kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymuje dla celów rekrutacji absolwent szkoły podstawowej?
Dyrektor szkoły podstawowej poświadcza zgodność od jednej do trzech kopii z oryginałem świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. - Kiedy i do kogo można złożyć odwołanie od decyzji o nieprzyjęciu do szkoły?
Procedurę odwoławczą należy rozpocząć wystąpieniem do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia do szkoły w ciągu trzech dni od dnia opublikowania listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wnosi się do dyrektora szkoły. - Co w sytuacji, gdy w wyniku postępowania kandydat nie zakwalifikował się do żadnej ze szkół?
W roku szkolnym 2024/2025 przeprowadza się rekrutację uzupełniającą. Jeśli w wyniku postępowania kandydat nie zakwalifikuje się do żadnej ze szkół, będzie mógł ubiegać się o przyjęcie do szkół, w których po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego nadal będą wolne miejsca (lista takich szkół zostanie zamieszczona na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu dnia 19 lipca 2024 r.).
- Do ilu szkół kandydat może złożyć wniosek?
Wniosek o przyjęcie do szkoły może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych publicznych szkół (zespół szkół nie jest szkołą, szkołą jest technikum, liceum, branżowa szkoła I stopnia), chyba że organ prowadzący szkoły ponadpodstawowe dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech wybranych publicznych szkół.
W przypadku Opola wniosek o przyjęcie absolwenta szkoły podstawowej do publicznych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto Opole można składać do 6 szkół, które prowadzą takie postępowanie.
- Czy po wprowadzeniu wniosku w elektronicznym systemie rekrutacji miasta Opola mogę aplikować do innych szkół ponadpodstawowych, w tym do szkół spoza województwa opolskiego?
Kandydat może aplikować do szkół ponadpodstawowych w innych powiatach, niż zamieszkuje jak i w innym województwie. - Czy muszę udać się do szkoły I wyboru z wydrukowanym wnioskiem oraz dokumentami w celu potwierdzenia wniosku?
W 2024 r. kandydaci mają możliwość podpisania wniosku w systemie poprzez podpis elektroniczny (profil zaufany),
a także dodanie do wniosku dokumentów potwierdzających kryteria ustawowe. Są szkoły, które nie są w systemie elektronicznym.
Niemniej kandydaci mają możliwość zaniesienia wydrukowanego wniosku bezpośrednio do szkoły I wyboru. - Co decyduje o pierwszeństwie przyjęcia kandydata do szkoły, liczba punków jakie uzyska kandydat czy kto pierwszy zgłosi się do danej szkoły?
Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. O przyjęciu do szkoły decyduje liczba zgromadzona przez Ciebie punktów. - Czy można uzupełnić złożony do szkoły wniosek?
Wnioski złożone po terminie i niekompletne, nie biorą udziału w rekrutacji. Jeżeli zapomniałeś złożyć wniosek
w terminie, będziesz mógł wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej w szkole, która wykaże wolne miejsca. - Czy jest ograniczenie w wyborze liczby klas w danej szkole?
Nie ma ograniczeń w wyborze liczby klas w wybranych przez Ciebie szkołach: – wybierz więcej niż jedną klasę
(im więcej klas wybierzesz, tym większe masz szanse na dostanie się do szkoły). - Jakie są propozycje klas (profile), jakie języki obce nauczane są w danej klasie?
Takie informacje dostępne są na stronach internetowych szkół. - Ile dzieci stanowi rodzina wielodzietna?Jednym z kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli jest wielodzietność rodziny kandydata. Przepisy prawa oświatowego wskazują, że rodzina wielodzietna to taka, która wychowuje troje lub więcej dzieci (art. 4 pkt 42 ustawy z 14 grudnia Prawo oświatowe).
- Zmiana kolejności na liście preferencji
Dopóki wniosek złożony w systemie nadaje się do edycji, można w nim dokonywać zmian, tzn. zmienić kolejność wybranych szkół i wybrać inną szkołę pierwszego wyboru. Ale zmiana listy preferencji nie może odbyć się tylko
w systemie. Trzeba wycofać wniosek i dokumenty ze szkoły dotychczas wskazywanej jako pierwsza na liście, wprowadzić poprawki i przekazać je do nowo wybranej. Innymi słowy: uczeń musi zostać wykreślony z listy chętnych kandydatów z jednej szkoły i wpisany w tej drugiej. - Jak obliczyć punkty do liceum?
Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200.
Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).
- W jaki sposób należy złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły?
Galeria zdjęć
brak danych